Robert Ratajczak

adwokat

Adwokat specjalizujący się w zagadnieniach własności intelektualnej, ze szczególnym uwzględnieniem praw autorskich oraz międzynarodowej ochrony własności intelektualnej.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

IP Box

Robert Ratajczak26 stycznia 20205 komentarzy

Coraz częściej zaczynają się pojawiać informacje prasowe na temat ulgi IP Box.

IP Box

Czym jest IP BOX

Jeśli jeszcze nie słyszałeś o tej uldze, to w dużym skrócie, to została ona wprowadzona na mocy ustawy zmieniającej m.in. ustawy dotyczące podatku dochodowego (PIT, CIT) oraz Ordynacji podatkowej, i obowiązuje od 1 stycznia 2019 roku.

Założenie ulgi jest proste ? wprowadzono preferencyjne opodatkowanie 5% w podatku PIT i CIT od dochodów uzyskiwanych z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Oczywiście musisz spełnić „odrobinę” warunków by z tej ulgi skorzystać 🙂

Przykłady z praktyki

Mimo pierwotnie pozytywnego wydźwięku i dość dużej dozy optymizmu, pojawiły się informacje prasowe z których wynikało, że wbrew pozorom nie jest tak łatwo z ulgi skorzystać.

W ostatnim artykule Rzeczpospolitej, zwracano uwagę na następujące kwestie:

  1. wbrew pozorom rzadziej niż częściej zdarza się by dany informatyk stworzył kompletny np. program komputerowy, do którego powstają prawa autorskie. Częściej jednak jest tak, że taka osoba jest członkiem większego zespołu i odpowiada jedynie za część prac, tym samym pojawiały się problemy jak to się ma do warunków skorzystania z ulgi
  2. skarbówka zadaje coraz częściej dość dużo pytań uszczegóławiających wniosek o interpretację
  3. krytyczne jest prowadzenie odpowiedniej ewidencji rachunkowej przypadającej na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, zwraca się uwagę na to, że ewidencja ta jest o wiele bardziej szczegółowa niż ewidencja ds. B+R
  4. problematyczny jest też sposób obliczania dochodu z danego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej zawartego w danych towarach bądź usługach ? brakuje na ta chwilę wytycznych Ministerstwa Finansów.

Wydawać by się mogło, że ulga jest mocno problematyczna.

Na szczęście przebijają się też w prasie informacje, o tym, że poszczególni podatnicy uzyskali pozytywne interpretacje w tym zakresie.

W miniony piątek ukazała się informacja Pulsie Biznesu o tym, że taką interpretację uzyskał CD Projekt.

Wpis jest dość lakoniczny w tym zakresie, ale na pewno jest dobrym sygnałem dla reszty rynku.

Moi klienci również powoli przymierzają się do tematu IP BOX. Obecnie trwają w kancelarii prace nad kilkoma interpretacjami w tym zakresie.

Dam ci znać gdy pojawią się na horyzoncie dobre wiadomości w tym zakresie.

Robert Ratajczak
adwokat

Photo by Karolina Grabowska

***

Ochrona praw autorskich ? kiedy powstaje?

Ostatnio, jako pełnomocnik strony, brałem udział w przesłuchaniu, które dotyczyło praw autorskich.

Mimo włożonego wysiłku, wychodząc z przesłuchania, miałem nieodparte wrażenie, że osoba przeprowadzająca czynności nie do końca dała się przekonać o braku jakichkolwiek formalizmów związanych z powstaniem ochrony praw autorskich.

Wymagano dowodów, dokumentów, zaświadczeń i masy innych rzeczy na potwierdzenie, że prawa autorskie do dzieła, w tym konkretnym przypadku, są chronione [Czytaj dalej…]

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Adwokat 29 stycznia, 2020 o 20:30

To nie jest takie łatwe jak by się wydawało.

Odpowiedz

Robert Ratajczak 11 lutego, 2020 o 20:57

Naturalnie, podatnicy mocno ten temat upraszczają, po to jednak jesteśmy my by poprowadzić tego typu zagadnienia 😉

Odpowiedz

Maciej 8 października, 2020 o 05:47

Czy ktoś z tutaj obecnych testuje aktualnie IP Box?

Odpowiedz

asiula 23 grudnia, 2021 o 11:57

Bardzo ciekawy wpis

Odpowiedz

Laura 3 marca, 2022 o 12:15

Przydatny wpis, dziękuję za informację 😉

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Ratajczak Mańkowski Adwokaci Radcowie Prawni Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Ratajczak Mańkowski Adwokaci Radcowie Prawni z siedzibą w Poznaniu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@rm-law.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis: