Robert Ratajczak

adwokat

Adwokat specjalizujący się w zagadnieniach własności intelektualnej, ze szczególnym uwzględnieniem praw autorskich oraz międzynarodowej ochrony własności intelektualnej.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

O blogu

Dlaczego prawo autorskie?

Otaczająca nas rzeczywistość w ciągu ostatnich lat została w wielu aspektach wywrócona do góry nogami. Doprowadził do tego przede wszystkim rozwój internetu. Od jakiegoś czasu jest już tak, iż w zasadzie wszystko jest dostępne na wyciągnięcie ręki, jest tu i teraz. Ludzie z natury rzeczy idą zatem na skróty.

Często obserwując moich znajomych, ich dzieci czy też rozmawiając z Klientami dochodzę do wniosku, iż sfera praw autorskich, właśnie ze względu na tempo zmian, jest ignorowana. Z czego to wynika? Z niskiej świadomości prawnej społeczeństwa? ? z pewnością, z wciąż nieadekwatnych do zarobków cen? ? owszem. Spotkałem się jednak również z postawą, która oparta jest na przekonaniu iż powszechny dostęp do informacji i rozrywki w jakości obecnie dostępnej, jest wciąż czymś nowym, świeżym. Skoro tak, to z pewnością nikt nie zauważy, że ?pożyczamy? pewne treści.

Truizmem będzie stwierdzenie, że takie podejście jest niewłaściwe i niebezpieczne.Dlatego chcę byś wiedział, iż blog ten powstaje z myślą o Tobie. Postaram się przybliżyć Ci czym w ogóle jest utwór, z jakiej ochrony korzysta, jaki jest jej zakres.

Wprowadzę Ciebie także w praktyczną wiedzę związaną z prawem autorskim, nauczę wykorzystywać ją na co dzień tak byś pewnego dnia prowadząc np. sklep nie zdziwił się gdy zapuka do Twoich drzwi przedstawiciel jednej z organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi z ?ofertą? zawarcia stosownej umowy, lub też byś nie musiał się przekonywać, iż kontakty z prokuratorem czy też specyfika sali sądowej wygląda?cóż, inaczej aniżeli w Prawie Agaty, czy też Magdzie M :).

Witam zatem na moim blogu, i zapraszam do lektury.