Robert Ratajczak

adwokat

Adwokat specjalizujący się w zagadnieniach własności intelektualnej, ze szczególnym uwzględnieniem praw autorskich oraz międzynarodowej ochrony własności intelektualnej.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Autorytety cz.2 – prof. dr hab. Elżebieta Traple

Robert Ratajczak19 sierpnia 2012Komentarze (0)

Jakiś czas temu rozpocząłem cykl wpisów o autorytetach w zakresie prawa autorskiego. Chcę bowiem by Twoja wiedza nt. prawa autorskiego nie ograniczała się do suchych często faktów i przepisów, ale także byś był świadomy kto w naszym kochanym kraju często brał udział w tworzeniu lub rozwoju podwalin pod podstawy systemu prawa autorskiego.

Poprzedni wpis w tym temacie dotyczył Ewy Ferenc-Szydełko

Dziś chciałbym Tobie napisać parę słów o koleżance po fachu, adwokat prof. dr hab. Elżbiecie Traple. 

Pani profesor jest absolwentką wpia Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie – był to rok 1969. Tytuł doktora uzyskała w roku 1978. Rozprawa habilitacyjna została natomiast obroniona w 1989 roku. Profesurę nadano w roku 2012.

Obecnie jest pracownikiem naukowym Katedry Prawa Cywilnego UJ. Nadto prezesuje Sądowi Polubownemu przy Izbie Przemysłowo-Handlowej w Krakowie. Prowadzi własną kancelarię adwokacką w Krakowie. Pani profesor była również ekspertem rządowym ws harmonizacji prawa autorskiego i własności przemysłowej. Pewnie w tym miejscu zastanawiasz się czy to jest w ogóle możliwe by zorganizować swój czas tak, by móc podołać wszystkim obowiązkom płynącym z jak widać niezliczonych sprawowanych funkcji. Ano, jak widać jest to możliwe 🙂

Obecne zainteresowania i praktyka zawodowa profesor Traple dotyczy szeroko rozumianego prawa cywilnego oraz prawa własności intelektualnej. Autorka oraz współautorka licznych komentarzy w ww. dziedzinach. Wymienić warto chociażby:

  1. Komentarz do ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych,
  2. System prawa prywatnego tom 13 -prawo autorskie,
  3. Umowa o eksploatację utworów w prawie polskim.

Do zainteresowań zawodowych pani profesor zalicza się również prawo farmaceutyczne oraz prawo zwalczania nieuczciwej konkurencji. Naprawdę warto zapoznać się z twórczością prof Traple.

Bardzo cenię sobie poglądy bohaterki dzisiejszego wpisu, i to nie tylko z uwagi na sentyment do zielonego koloru wypustek na todze 🙂

Do napisania wkrótce 🙂

Grafika powyżej autorstwa h.koppdelaney

Poprzedni wpis:

Następny wpis: