Dzisiejszy wpis jest … inny.
Jak już zdążyłeś zauważyć ten blog jest tworzony z myślą o Tobie. Dlatego uważam, że poza aktualnościami oraz wszelkimi innymi, nazwijmy je „tematycznymi” wpisami, warto byś zapoznał się z podstawowymi informacjami na temat autorytetów w dziedzinie prawa autorskiego.
Dzisiaj chciałbym Tobie przybliżyć sylwetkę dr hab. Ewy Ferenc-Szydełko.
Ewa Ferenc-Szydełko odbyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na tej uczelni obroniła pracę doktorską (1990r.) oraz habilitację (2001r.). Przez okres niemal 20 lat była związana z Uniwersytetem Szczecińskim, obecnie kieruje Zakładem Prawa Cywilnego i Prawa Własności Intelektualnej Uniwersytetu Opolskiego.
Pani doktor specjalizuje się w prawie własności intelektualnej.
Polecam Ci w szczególności 2 pozycje z dorobku Ewy Ferenc-Szydełko: pracę habilitacyjną pt. Prawo autorskie na ziemiach polskich do 1926 roku oraz komentarz z 2011 roku Ustawa prawo autorskie i prawa pokrewne wydawnictwa CH BECK pod red. ww. Dlaczego polecam Tobie akurat te 2 pozycje?
Praca habilitacyjna to doskonałe źródło wiedzy na temat prawnoautorskich regulacji sprzed 1926 roku, po lekturze której zaskoczony będziesz gdy porównasz je do obecnej ustawy.
Komentarz do ustawy prawo autorskie i prawa pokrewne jest z kolei napisany bardzo przystępnym językiem z jednej strony (co wcale nie jest standardem w tej branży, prawnicy to też ludzie, stąd język publikacji ma znaczenie) zaś z drugiej strony bardzo często konfrontuje zawarte w nim poglądy z innymi punktami widzenia tematu, prezentowanymi przez innych specjalistów z tej dziedziny.
Dlaczego akurat wybór padł na Ewę Ferenc-Szydełko?
Na pewno przez sentyment (przez długi czas Ewa Ferenc Szydełko kierowała Katedrą Prawa Własności Intelektualnej na Uniwersytecie Szczecińskim jak również była prorektorem US, gdzie z kolei ja rozpocząłem swoje studia). Z drugiej jednak strony również ze względu na fakt, że w znacznej mierze zgadzam się z poglądami przez nią prezentowanymi i cenię sobie świeże i bardzo praktyczne podejście do tematu praw autorskich.
Bardzo ciekawy wpis. Korzystam z komentarzy prof. Barty i Markiewicza, ale z pewnością sięgnę także do pozycji, o której napisałeś :).
Pozdrawiam,
Beata
Polecam serdecznie 🙂
Attractive part of content. I simply stumbled upon
your blog and in accession capital to say that I get in
fact enjoyed account your weblog posts. Anyway I’ll be subscribing in your feeds or even I achievement you get admission to persistently quickly.
{ 1 trackback }