Robert Ratajczak

adwokat

Adwokat specjalizujący się w zagadnieniach własności intelektualnej, ze szczególnym uwzględnieniem praw autorskich oraz międzynarodowej ochrony własności intelektualnej.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Autorytety cz.1 – dr hab. Ewa Ferenc-Szydełko

Robert Ratajczak28 czerwca 20124 komentarze

Witam Ciebie,

Dzisiejszy wpis jest … inny.

Jak już zdążyłeś zauważyć ten blog jest tworzony z myślą o Tobie. Dlatego uważam, że poza aktualnościami oraz wszelkimi innymi, nazwijmy je „tematycznymi” wpisami, warto byś zapoznał się z podstawowymi informacjami na temat autorytetów w dziedzinie prawa autorskiego.

Dzisiaj chciałbym Tobie przybliżyć sylwetkę dr hab. Ewy Ferenc-Szydełko.

Ewa Ferenc-Szydełko odbyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na tej uczelni obroniła pracę doktorską (1990r.) oraz habilitację (2001r.).  Przez okres niemal 20 lat była związana z Uniwersytetem Szczecińskim, obecnie kieruje Zakładem Prawa Cywilnego i Prawa Własności Intelektualnej Uniwersytetu Opolskiego.

Pani doktor specjalizuje się w prawie własności intelektualnej.

Polecam Ci w szczególności 2 pozycje z dorobku Ewy Ferenc-Szydełko: pracę habilitacyjną pt. Prawo autorskie na ziemiach polskich do 1926 roku oraz komentarz z 2011 roku Ustawa prawo autorskie i prawa pokrewne wydawnictwa CH BECK pod red. ww. Dlaczego polecam Tobie akurat te 2 pozycje?

Praca habilitacyjna to doskonałe źródło wiedzy na temat prawnoautorskich regulacji sprzed 1926 roku, po lekturze której zaskoczony będziesz gdy porównasz je do obecnej ustawy.

Komentarz do ustawy prawo autorskie i prawa pokrewne jest z kolei napisany bardzo przystępnym językiem z jednej strony (co wcale nie jest standardem w tej branży, prawnicy to też ludzie, stąd język publikacji ma znaczenie) zaś z drugiej strony bardzo często konfrontuje zawarte w nim poglądy z innymi punktami widzenia tematu, prezentowanymi przez innych specjalistów z tej dziedziny.

Dlaczego akurat wybór padł na Ewę Ferenc-Szydełko?

Na pewno przez sentyment (przez długi czas Ewa Ferenc Szydełko kierowała Katedrą Prawa Własności Intelektualnej na Uniwersytecie Szczecińskim jak również była prorektorem US, gdzie z kolei ja rozpocząłem swoje studia). Z drugiej jednak strony również ze względu na fakt, że w znacznej mierze zgadzam się z poglądami przez nią prezentowanymi i cenię sobie świeże i bardzo praktyczne podejście do tematu praw autorskich.

Beata Marek 2 lipca, 2012 o 22:56

Bardzo ciekawy wpis. Korzystam z komentarzy prof. Barty i Markiewicza, ale z pewnością sięgnę także do pozycji, o której napisałeś :).

Pozdrawiam,
Beata

Robert Ratajczak 3 lipca, 2012 o 08:24

Polecam serdecznie 🙂

http://www.marathiplus.com/index.php?do=/blog/70132/aspects-in-lego-insights 22 grudnia, 2012 o 02:16

Attractive part of content. I simply stumbled upon
your blog and in accession capital to say that I get in
fact enjoyed account your weblog posts. Anyway I’ll be subscribing in your feeds or even I achievement you get admission to persistently quickly.

{ 1 trackback }

Poprzedni wpis:

Następny wpis: