Robert Ratajczak

adwokat

Adwokat specjalizujący się w zagadnieniach własności intelektualnej, ze szczególnym uwzględnieniem praw autorskich oraz międzynarodowej ochrony własności intelektualnej.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Aktywność prasowa :)

Robert Ratajczak18 lipca 20123 komentarze

Witam Ciebie,

Mój niedawny wpis dotyczący (początkujący) dyskusję na temat odpowiedzialności ISP za naruszenie praw autorskich znalazł się właśnie w internetowym wydaniu Gazety Wyborczej.

Mam nadzieję, że dzięki temu pole do rozmowy na ten temat będzie szersze, a na tym cała zabawa polega :),

Jeśli masz ochotę na dyskusję, zapraszam do lektury.

Artykuł możesz znaleźć >tutaj<

Autorem  zdjęcia jest Hamed Saber

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Jacek Kubis Lipiec 18, 2012 o 23:46

Witam,
Na witrynie Gazety znalazłem Pana artykuł i od razu skierowałem kroki na Pana blog. Nie chcę prosić o poradę prawną, bo nie z udzielania bezpłatnych porad Pan żyje, ale mam prośbę o wskazanie, co powinienem zrobić. Na swojej witrynie zamieściłem felieton, po paru miesiącach znalazłem podobny felieton na innej popularnej witrynie. Struktura tego odnalezionego tekstu jest analogiczna, z lekko pozmienianym szykiem akapitów. Autor pozmieniał też tekst pod względem stylistycznym (np. ja napisałem „w III w. p.n.e.” a w odnalezionym przeze mnie tekście jest „300 lat przed Chrystusem”). Zwróciłem się do właściciela witryny z informacją, że uważam to za plagiat. Dostałem odpowiedź, że autor (a jak się zorientowałem autorka) przesłał właścicielowi witryny deklarację, że to jego własny tekst. Dotarłem też do owej „autorki”, ale nie odpowiedziała na moje pytania. Temat felietonu dostarcza mi dochodów (reklamy), jednak wyszukiwarki kierują poszukujących do tej popularnej witryny i zamieszczonego tam tekstu. Co powinienem zrobić?

Odpowiedz

Robert Ratajczak Lipiec 19, 2012 o 20:49

Z Pańskiej relacji wynika, że mamy do czynienia z plagiatem w jego jawnej postaci, a tym samym doszło do naruszenia autorskich praw osobistych (przy założeniu, że Pana praca spełnia kryteria utworu/dzieła). Tym samym, skoro już do naruszenia doszło ma Pan następujące roszczenia:
a) o usunięcie skutków naruszenia (publikacja oświadczenia, etc),
b) zadośćuczynienie za krzywdę (np. utrata zaufania, dobrego imienia),
c) wpłata odpowiedniej kwoty na cel społeczny,
d) odszkodowanie

roszczenia b i c są alternatywne
roszczenia b, c i d występują w sytuacji zawinionego naruszenia praw autorskich.

Do tego dochodzi odpowiedzialność karna z art. 115 PrAut.

Odpowiedz

Jacek Kubis Październik 26, 2012 o 23:06

Bardzo dziękuję za odpowiedź. To wprawdzie żenujące, żeby zaprzątać takimi sprawami sądy. Jednak każdy autor odczuwa duże przywiązanie do stworzonych przez siebie utworów/dzieł.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Ratajczak Mańkowski Adwokaci Radcowie Prawni Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Ratajczak Mańkowski Adwokaci Radcowie Prawni z siedzibą w Poznaniu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@rm-law.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: