Robert Ratajczak

adwokat

Adwokat specjalizujący się w zagadnieniach własności intelektualnej, ze szczególnym uwzględnieniem praw autorskich oraz międzynarodowej ochrony własności intelektualnej.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Wykorzystywanie przepisów kulinarnych a prawo autorskie

Robert Ratajczak13 sierpnia 2012Komentarze (1)

Witam Ciebie,

Zapewne słyszałeś lub też czytałeś w ostatnim czasie na temat sławnej już sprawy wykorzystywania przez autorkę pewnej książki kulinarnej przepisów (często słowo w słowo) zamieszczonych na blogach kulinarnych pod własnym nazwiskiem, często w niezmienionej postaci.

O tej sprawie, w innym jednak kontekście pisałem jakiś czas temu na blogu. Wpis możesz znaleźć >tutaj<.

Dzisiejszy wpis ma jednak na celu zwrócenie Twojej uwagi na ciekawy artykuł mec. Aleksandry Kuc zamieszczony w dzisiejszym wydaniu Rzeczpospolitej. Autor stara się narysować cienką linię, po przekroczeniu której sytuacja osoby kopiującej przepisy kulinarne zaczyna się komplikować. Myślę, że wyszło :).

Zachęcam do lektury. Artykuł możesz znaleźć >tutaj<

Zdjęcie powyżej autorstwa Maccio Capatonda

Mikołaj Lech | Znaki Towarowe Blog 23 marca, 2013 o 12:17

Panie Robercie ostatnio pojawił się inny głośny przykład sporu o przepisy kulinarne. Tym razem chodzi i pierogi: http://wyborcza.pl/1,87648,13497981,Plagiatuje_pan_pierogi_.html . Powstał problem czy przepisy na pierogi objęte są prawem autorskim. A nawet jeżeliby to założyć to jak sprawdzać czy do naruszenia doszło. Badać smak, wygląd czy skład chemiczny? A jeżeli dodam więcej pieprzu to już nie będzie ten sam przepis?

Pozdrawiam

Poprzedni wpis:

Następny wpis: