Parę dni temu głośno było o książce, która rzekomo miała swoją treść (często słowo w słowo) czerpać z blogów o tej samej tematyce, rzecz jasna bez zgody autorów tychże blogów. Nie jest moją intencją oceniać kto ma rację w tym sporze.Jeśli chciałbyś przeczytać coś więcej na ten temat zapraszam do lektury >tutaj<.
Przy tej okazji postanowiłem jednak przybliżyć Ci tematykę plagiatu.
1. Czym jest plagiat?
Plagiat nie został nigdzie ustawowo zdefiniowany. Wskazuje się jednak, że plagiatem jest przywłaszczenie sobie autorstwa/współautorstwa całości/części m.in. utworu (choć również innych prawnie chronionych dóbr intelektualnych). Jedna ważna rzecz – o plagiacie możemy mówić tylko względem indywidualnej działalności twórczej w rozumieniu PrAut. „Przejęcie” zatem np. wyników badań czy też odkryć nie jest w świetle PrAut niedozwolone (co nie znaczy, że akceptowalne i nie ma środków reakacji na takie zachowania, grunt że nie ma tu zastosowania PrAut).
2. Czy modyfikacja tekstu chroni przed plagiatem ?
Zacznijmy od tego, że powszechnie przyjmuje się, że można zidentyfikować dwie postaci plagiatu: jawny i ukryty. Jawny plagiat polega na przejęciu cudzego utworu(jego części) bez żadnego wkładu, lub też z niewielkimi zmianami . Z plagiatem ukrytym mamy natomiast do czynienia gdy używamy elementów cudzego dzieła. Jakiekolwiek przetworzenie takich elementów bez oznaczenia autora jest już plagiatem, i to nawet gdy sami „dodaliśmy” coś twórczego od siebie.
3. Umyślność, nieumyślność, brak winy.
ww pozostają bez znaczenia dla oceny czy mamy do czynienia z plagiatem. Plagiat jest okolicznością obiektywną, niezależną od stanu wiedzy / woli osób trzecich. Kwestie te owszem mają znaczenie w przypadku odpowiedzialności karnej, czy też w przypadku zakresu roszczeń autora, ale nic poza tym.
4. Roszczenia
Dobór środków powinien uwzględniać założenia pkt 3 powyżej.
Gdy istnieje zagrożenie naruszenia dobór osobistych (plagiatu) możemy żądać zaniechania działań wywołujących to zagrożenie
Gdy natomiast już do naruszenia (plagiatu) doszło, autorowi przysługują następujące uprawnienia:
a) roszczenie o usunięcie skutków naruszenia (np. przeprosiny, oświadczenie, zniszczenie bezprawnie wytworzonych egzemplarzy etc),
b) roszczenie o pieniężne zadośćuczynienia lub przekazanie odpowiedniej kwoty na cel społeczny (zależne od winy)
c) roszczenie o ustalenie (189 kpc)
d) roszczenie o naprawienie szkody na zasadach ogólnych (gdy doszło do powstania szkody majątkowej)
5. Czy wraz ze śmiercią twórcy jego prawa osobiste wygasają i nie można na plagiat zareagować ?
Gdy autor zmarł, z roszczeniami może wystąpić małżonek, gdy zaś jego brak inne osoby najbliższe o których mowa w art. 78 ust. 2 PrAut. Poza zatem praktycznymi utrudnieniami, które mogą się wiązać z dochodzeniem takich roszczeń przez wskazane osoby, ochrona oryginału pozostaje w zasadzie niezmieniona.
Proste, prawda ? 🙂
Swoją drogą ciekaw jestem jaki finał znajdzie sprawa opisywana przeze mnie na początku wpisu.
Obraz powyżej autorstwa Mario Sepulveda
Witam. Chciałabym zapytać, czy tytuł pracy może być plagiatem. Zdarzyło mi się opublikować pracę, pod jakimś tam tytułem. Uczulono mnie, że ktoś już kiedyś opublikował tekst pod tym samym tytułem (oczywiście o zupełnie innej treści), w związku z czym tytuł mojej pracy jest plagiatem. Nie wiem co o tym myśleć, tekstów pod podobnym tytułem jest bardzo wiele, ja osobiście nie uważam, że popełniłam plagiat, ale też nie do końca się na tym znam… Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.
I got this website from my pal w?o shared ?ith m? concerning th?s site and now
this tim? I ?m browsing th?s site and reading v?ry
informative articcles ?r reviews at this place.
Having read his I believed it was very enlightening. I
appreciate you spending some time and effort to put this short article together.
I once again find myself spending way too much time both reading and commenting.
But so what, it was still worthwhile!
Eu blog muitas vezes e realmente apreciar seu conteúdo .
Este excelente artigo tem verdadeiramente alcançou o meu interesse.
Vou marca livro blog e para procurar por novo detalhes sobre
uma vez por semana. Eu subscrito o Alimentar também.
Hi there friends, how is everything, andd what you desire to say concerning this article,
in my view its really awesome designed for me.
Bardzo ciekawy artykuł, pozdrawiam
{ 1 trackback }