Robert Ratajczak

adwokat

Adwokat specjalizujący się w zagadnieniach własności intelektualnej, ze szczególnym uwzględnieniem praw autorskich oraz międzynarodowej ochrony własności intelektualnej.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Egzekucja wyroku ws. naruszenia praw autorskich cz.2 – wybieramy komornika

Robert Ratajczak23 stycznia 20142 komentarze

3572530985_6300dbfd03Witaj,

jakiś czas temu rozpocząłem cykl dotyczący egzekucji wyroków ws. praw autorskich.

Pierwszy wpis możesz znaleźć >tutaj<.

Dzisiejszy wpis dotyczyć będzie kwestii od której zasadniczo powinienem zacząć, tj. do kogo skierować nasz wniosek o egzekucję korzystnego dla nas wyroku.

Przede wszystkim jednak zacznijmy od tego, że podstawą egzekucji jest tytuł wykonawczy. Tytułem wykonawczym jest zaś tytuł egzekucyjny (nasz wyrok) zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Po uprawomocnieniu się orzeczenia (lub jego części), składamy zatem do sądu wniosek o nadanie naszemu wyrokowi (lub jego części – tu wskazujemy które punkty) klauzuli wykonalności. Pamiętaj, że gdy masz pełnomocnika to przysługują Ci koszty zastępstwa w postępowaniu o nadanie klauzuli wykonalności. Kokosy to nie są, ale zawsze parę groszy jest.

Chwila (krótsza – niegdyś, lub dłuższa obecnie (tak piję do PGP), i mamy wszystko co niezbędne by znaleźć się o krok bliżej od realizacji przysądzonej Ci sprawiedliwości :). Dysponując zatem tytułem wykonawczym, załączasz go do wniosku egzekucyjnego (oryginał!) i wysyłasz do komornika. No i właśnie, tu jak uczy życie, pojawia się jedna z częstych wątpliwości – do kogo mam ten wniosek wysłać? Który komornik jest właściwy? Czym kierować się przy wyborze ?

Po kolei.

Po pierwsze ogólną zasadą jest że właściwym dla egzekucji jest komornik działający przy sądzie rejonowym właściwym dla miejsca zamieszkania dłużnika. Wyjątki dotyczą egzekucji z nieruchomości (wg. miejsca położenia nieruchomości), ruchomości (wg. miejsca gdzie ruchomość się znajduje).

Po drugie, od pewnego czasu jednak wierzyciel ma możliwość wyboru dowolnego w zasadzie komornika w kraju, z pominięciem ogólnej opisanej wyżej zasady. By tak się stało, musisz wybrać konkretnego komornika i złożyć wraz z wnioskiem oświadczenie o jego wyborze. Jeśli nie skorzystasz z tego uprawnienia, to zastosowanie mają zasady ogólne jw.

Po trzecie, pamiętaj by przy wyborze komornika kierować się rozsądkiem. Praktycznie wybór komornika spoza właściwości ogólnej jest zasadny wtedy gdy wiemy, że dany komornik jest skuteczny, kiedyś już z nim współpracowaliśmy i wiemy na co go stać i czego oczekiwać.  Jest tu również pewien haczyk, otóż z wyborem komornika spoza jego rewiru, najczęściej wiążą się większe wydatki, które – pamiętaj – najczęściej ponosi na wstępie wierzyciel. Dopiero gdy jest z czego egzekwować, to komornik ściąga te koszty od dłużnika. Czasami jednak, uwierz mi, warto z tej opcji skorzystać.

To tyle w temacie wyboru komornika.

Wypada mi jedynie życzyć Ci szybkich, tanich i skutecznych egzekucji 🙂

(o ile takie jeszcze oczywiście istnieją…)

Photo Credit: id-iom via Compfight cc

Luki-blogi 2 lutego, 2014 o 21:46

Bardzo podoba mi się Twój blog, który prowadzisz;). Ja z kolei zajmuję się prowadzeniem bloga-agregatora, który promuje najlepsze moim zdaniem blogi prawne. Będę wdzięczny, jeśli zechcesz zagościć na mojej liście, pozdrawiam

prawnik 22 maja, 2014 o 14:35

Bardzo przydatne wskazówki. Jeżeli ktoś szuka komornika nie może zapominać o takich podstawowych sprawach 🙂

Poprzedni wpis:

Następny wpis: