Robert Ratajczak

adwokat

Adwokat specjalizujący się w zagadnieniach własności intelektualnej, ze szczególnym uwzględnieniem praw autorskich oraz międzynarodowej ochrony własności intelektualnej.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Egzekucja wyroku ws. naruszenia praw autorskich cz.1: oświadczenie w prasie

Robert Ratajczak09 listopada 20133 komentarze

344489013_6d048a4963Witaj,

okres wakacyjny, narodziny potomka, intensywny rozwój kancelarii, rebranding…jest wiele powodów dla których systematyczność wpisów ucierpiała w ostatnim czasie.Taki splot okoliczności już raczej w najbliższym czasie nie nastąpi :).

Dziś chciałbym ci napisać o kwestii wybitnie praktycznej – co zrobić gdy wygraliśmy sprawę w sądzie i…….cisza, tj. pozwany ani myśli zrealizować korzystne dla Ciebie rozstrzygnięcie Sądu.

W tym wpisie skupie się na egzekucji rozstrzygnięcia nakładającego na pozwanego obowiązek złożenia jednokrotnego lub wielokrotnego oświadczenia w prasie lub innym medium.

O ile bowiem intuicja podpowiada nam co należy zrobić by uzyskać zasądzone na Twoją rzecz pieniądze (o tym napisze jeszcze w jednym z kolejnych wpisów), o tyle ze świadczeniem niepieniężnym jest już problem.

Rozwiązanie problemu jest dość proste i zależy jednocześnie od tego na jakim etapie o tej kwestii pomyślimy.

1. Etap sporządzania pozwu:

Jeżeli jednym z naszych roszczeń jest to opisane wyżej, to warto już pisząc pozew i określając czego się domagamy, odpowiednio się zabezpieczyć na wypadek gdyby pozwany nie chciał realizować niekorzystnego dla siebie rozstrzygnięcia.

Robi się to w ten sposób, że już w pozwie wnioskujemy o upoważnienie dla nas do zastępczego wykonania orzeczenia w tym zakresie (oświadczenie w prasie/innym medium), na koszt pozwanego, na wypadek gdyby ten w terminie x dni od daty uprawomocnienia orzeczenia nie wykonał go dobrowolnie.

W takim wypadku, gdy zajdzie taka konieczność, wysyłamy oświadczenie do odpowiedniego medium, następnie przedkładamy koszty takiej publikacji i egzekwujemy jak zwykłą należność pieniężną u komornika.

2. Etap po zakończeniu sprawy:

Często jest jednak tak, iż aż tak zapobiegliwi nie jesteśmy i orientujemy się w sytuacji już po fakcie: tj. nie złożyliśmy wniosku jak w pkt 1 w pozwie, Sąd wydał wyrok i nie wspomniał słowem o upoważnieniu dla nas do zastępczego wykonania tego obowiązku na koszt pozwanego. Czy to oznacza, że już nie ma szans na wyegzekwowanie takiego roszczenia ? Na szczęście nie 🙂

Otóż należy wtedy zawiadomić o tym fakcie sąd w okręgu którego ma być wykonana ww. czynność (złożone oświadczenie), ten natomiast wezwie dłużnika do realizacji obowiązku złożenia oświadczenia, zaś gdy dłużnik nie wykona tego obowiązku to sąd upoważni nas do wykonania tego na jego koszt – de facto więc jest koniec końców taka sama sytuacja jak w pkt 1, tylko droga do sukcesu jest dłuższa 🙂

W obu opisanych przypadkach istnieje również możliwość przyznania przez sąd na Twoja rzecz odpowiedniej sumy od dłużnika, tak byś mógł zrealizować obowiązek który zlekceważył dłużnik

Jak widzisz, sytuacja jest zatem dość prosta i wszystkie argumenty są w Twoich rękach 🙂

Miłego weekendu !

PS – obserwuj uważnie blog i stronę kancelarii, nadchodzi czas zmian 🙂

Photo Credit: Trois T?tes (TT) via Compfight cc

Basia 1 stycznia, 2014 o 23:54

Ciekawy wpis. Polecam!

phone 28 października, 2019 o 22:02

Hmm it looks like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess
I’ll just sum it up what I had written and say,
I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing.
Do you have any tips and hints for rookie blog writers? I’d genuinely appreciate it.

{ 1 trackback }

Poprzedni wpis:

Następny wpis: