Robert Ratajczak

adwokat

Adwokat specjalizujący się w zagadnieniach własności intelektualnej, ze szczególnym uwzględnieniem praw autorskich oraz międzynarodowej ochrony własności intelektualnej.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Umowa o stworzenie strony internetowej

Robert Ratajczak02 grudnia 201411 komentarzy

8596935889_f27c7506ca-228x300Witaj,

myślę, że dzisiejszy dziś wpis będzie bardzo na czasie.

Nikt nie musi obecnie nikogo przekonywać jak ważna jest strona internetowa. Czym jest w ogóle strona internetowa ? To dokument html udostępniony w internecie przez serwer www, wyświetlany przez użytkownika końcowego za pośrednictwem przeglądarki internetowej.

Internet jest coraz częściej miejscem w którym szukamy informacji o produktach, osobach, firmach, miejscem w którym ?rozpoznajemy? temat z którym mamy do czynienia. Widzę to również po sobie 🙂 Mając to na względzie, z pewnością coraz większa część z nas inwestuje w swój wizerunek w sieci. Wiadomo, wybieramy oczami, a dopiero potem rozsądkiem (oczywiście obie rzeczy mogą iść w parze).

Ok, jest decyzja: potrzebujesz stronę internetową swojej firmy. Szukasz, googlujesz i jest, znalazłeś. Gdy już masz wybranego partnera z którym chcesz stworzyć swoją stronę, pojawia się pytanie o czym powinieneś pamiętać pisząc/analizując umowę o stworzenie strony www,  i o tym też mowa niżej.

Początki: zakres umowy

obok podstawowego obowiązku jakim jest stworzenie strony internetowej często do uregulowania będzie także temat domeny (i ewentualnie hostingu). Opcje są tu następujące:

  1. albo masz już zarejestrowaną swoją domenę i jedynie udostępniasz w takim wypadku wszelkie dane wykonawcy by ten mógł zrobić co trzeba,
  2. albo też jest tak, że zleceniem objęte jest również rejestracja domeny.
  3. oczywiście zleceniem objęte może być również umieszczenie strony na serwerach hostingu –   sytuacji gdy nie masz własnego serwera, a tak najczęściej jest (albo na serwerze wykonawcy albo na hostingu zewnętrznym). Nasza strona musi bowiem gdzieś być umieszczona.

Określając zakres umowy, nie zapominaj, że strona , jako finalny produkt do osiągnięcia którego dążysz, składa się z następujących elementów, o których musisz pamiętać i które musisz zabezpieczyć:

  1. domena (nazwa wpisywaną w pasku adresu wyszukiwarki),
  2. gotowy produkt (czyli nasza strona www – to co będzie się wyświetlało na ekranie monitora: treść, grafika, układ, ew dźwięki),
  3. miejsce gdzie ww. strona będzie umieszczona (własny serwer, serwer wykonawcy, serwer hostingu)

Kolejna kwestia: termin wykonania.

Kwestia wydawałaby się błaha. Z własnego jednak doświadczenia wiem, że termin jest finalnie tym co najbardziej daje się we znaki. Nie chciałbyś chyba czekać na swoją upragnioną stronę przez np. 8-10 miesięcy ? Nie wspominając już o utraconych potencjalnych klientach (o których możesz nawet nie wiedzieć – z pewnością często jest tak, że x usłyszał ciepłe słowa na Twój temat od y i postanowił Cię wygooglać i okazało się że nie istniejesz w sieci ? uwierz mi, dla wielu to już jest wystarczający powód do dyskwalifikacji). Musisz być na wstępie świadomy jednej kwestii: za opóźnienia wynikające z siły wyższej nie odpowiada żadna ze stron.

Sankcjami trzeba opisać przypadki zawinionego opóźnienia.

Można tutaj zabezpieczyć się dwustopniowo (oczywiście każdą ze stron ? przecież możesz być akurat w danym przypadku wykonawcą 😉

  1. kara umowna w kwocie x lub jako % wynagrodzenia za każdy dzień/określoną liczbę dni zwłoki ze strony wykonawcy w wykonaniu określonego etapu pracy lub zleceniodawcy w wypłacie rat wynagrodzenia,
  2. prawo odstąpienia od umowy przez zamawiającego w sytuacji przerwania pracy przez wykonawcę przez okres x dni, lub/i w sytuacji zwłoki przekraczającej o x dni termin oddania dzieła,
  3. prawo odstąpienia od umowy przez wykonawcę w sytuacji: gdy mimo wezwań zamawiający nie dostarczy informacji niezbędnych dla dalszej pracy/jej zakończenia oraz w sytuacji zwłoki przez zamawiającego przez x dni zapłaty którejkolwiek z rat.

Jak widzisz, elementów o których warto pamiętać jest cała masa, dlatego też wpis będzie kontynuowany niebawem 🙂

Photo Credit: tsevis via Compfight cc

{ 11 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Marcin luty 4, 2015 o 12:08

bardzo dobry temat dla osób nie znających tematyki internetowej a chcących zacząć się reklamować w internecie 🙂

Odpowiedz

Jurek luty 25, 2015 o 08:41

Teraz mało kto podpisuje umowę.

Odpowiedz

Robert Ratajczak kwiecień 29, 2016 o 09:42

Zaryzykowałbym stwierdzenie, że nie tylko teraz tak jest, zawsze tak było…

Odpowiedz

Marcin marzec 5, 2015 o 10:09

może jakaś umowa podglądowa jak powinna wyglądać dobra umowa ? 🙂

Odpowiedz

Adam marzec 6, 2015 o 14:09

No tutaj jest trochę niuansów. Ja bym wszystkim doradzał aby domenę kupili samodzielnie. Znam ludzi, którzy to podzlecili i mieli duży problem aby odzyskać już swoją wypromowaną domenę.

Odpowiedz

Magolan&Satora marzec 13, 2015 o 10:09

Super wpis dla wszystkich którzy interesują się założeniem swojej własnej strony internetowej oraz kwestiami prawnymi tej czynności towarzyszącymi.

Odpowiedz

Marek kwiecień 8, 2015 o 10:18

Prawdą jest, że mało osób podpisuje umowy o wykonanie strony internetowej, a potem są niemiłe niespodzianki. Domenę oczywiście każdy zleceniodawca powinien sam wykupić, bo potem w razie sporu ze zleceniobiorcą jest po prostu bezpieczniej.

Odpowiedz

Robert Ratajczak kwiecień 29, 2016 o 09:42

Fakt. W odczuciu powszechnym wystarczy FV 🙂

Odpowiedz

Kancelaria Zemanek luty 5, 2016 o 11:47

Każdą umowę należy przejrzeć aby dokładnie aby nie dać się oszukać w większym lub mniejszym tego słowa znaczeniu.

Odpowiedz

Aleksander kwiecień 13, 2016 o 09:52

Wszystkim klientom firm wykonujących strony www polecam o sprawdzenie bardzo ważnej sprawy, mianowicie „aktualizacja systemu CMS”. Wiele firm albo wcale nie aktualizuje systemów zarządzania treścią strony co może doprowadzić do jej zawirusowania. Inne firmy pobierają za to wysokie opłaty o czym nie ma mowy w umowie.

To tak w kwestii zabezpieczenia swojego interesu.

Odpowiedz

Kancelaria grudzień 6, 2018 o 22:21

Odpowiednio skonstruowana umowa, to podstawa w każdej branży, a wiele osób nadal o tym zapomina.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Ratajczak Mańkowski Adwokaci Radcowie Prawni Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Ratajczak Mańkowski Adwokaci Radcowie Prawni z siedzibą w Poznaniu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@rm-law.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: