Robert Ratajczak

adwokat

Adwokat specjalizujący się w zagadnieniach własności intelektualnej, ze szczególnym uwzględnieniem praw autorskich oraz międzynarodowej ochrony własności intelektualnej.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

NFZ a prawa autorskie

Robert Ratajczak09 lutego 20164 komentarze

388240719_4d67ae2891Dziś przy porannej kawie miałem okazję przeczytać artykuł dotyczący śledztwa jakie zostało wszczęte w związku z zaniedbaniami w NFZ, które narosły przez lata, a to w związku z obsługą informatyczną NFZ.

Link do artykułu znajduje się >tutaj<.

Okazuje się, że taka instytucja jak NFZ – wedle relacji prasowych – w umowach z wykonawcą dostarczającym system informatyczny, nie zabezpieczyła kwestii praw autorskich.

Szczerze mówiąc nie mieści mi się to w głowie, by nikt nie zwrócił uwagi na taki „detal”.Tłumaczenia jednej ze stron że wówczas taka była praktyka pozostawię bez komentarza….

Cóż, sposobów utraty pieniędzy jest mnóstwo, jak się okazuje prawa autorskie służą pomocą 🙂 Na poważnie jednak, mimo iż nie widziałem umów o których mowa w tym artykule, tak łatwo bym tematu nie odpuścił, być może dałoby radę wykazać że wolą stron, w ramach ustalonego wynagrodzenia, było przeniesie również praw autorskich, biorąc pod uwagę choćby wartość kontraktu, ale to już jest tylko gdybanie.

Zachęcam do lektury artykuł podlinkowanego wyżej.

Photo Credit: Tom Simpson via Compfight cc

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

kjonca Luty 10, 2016 o 06:05

„Tłumaczenia jednej ze stron że wówczas taka była praktyka pozostawię bez komentarza”

Niestety właśnie tak (w publicznych zamówieniach) było. Najlepszy przykład: ZUS. RWO czy ISOC POLSKA gardłowały, na próżno. Sergiusz Pawłowicz przeszedł całą ścieżkę administracyjną, żeby wydobyć protokół Płatnika. I go dostał … w starej wersji. itp.

Odpowiedz

deputo Luty 10, 2016 o 07:32

Prawdę powiedziawszy nie chce mi się wierzyć, że w centrali NFZ nie pracuje na etacie radca prawny, który powinien dopilnować tej kwestii. Może to znów pokutuje ten mit, o tym, że stanowiska prawnicze w urzędach obsadzane są przez osoby nie dość kompetentne do obsługi takich podmiotów? Naturalnie nie mam zamiaru nikogo obrażać, należy jednak pamiętać, że przy tak ogromnym podmiocie jakim jest NFZ, zatrudniony powinien być cały sztab prawników, którzy „dopieszczaliby” zawierane umowy.

Odpowiedz

Robert Ratajczak Kwiecień 29, 2016 o 09:36

Cóż, radcy ponad wszelką wątpliwość w NFZ są, pamiętaj jednak o tym, że ktoś na górze podejmuje najpierw decyzję czy dany tekst prawny przekazać radcy do analizy 🙂 Nie zawsze zaangażowanie radcy będzie oczywiste (z różnych względów)

Odpowiedz

Nata Kwiecień 22, 2016 o 09:57

Bardzo ciekawa sprawa, powiem Wam, że żeby coś otrzymać to się trzeba namęczyć. a czasami wymiękamy w drodze do celu, bo niektóre zagrania są po prostu infantylne.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Ratajczak Mańkowski Adwokaci Radcowie Prawni Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Ratajczak Mańkowski Adwokaci Radcowie Prawni z siedzibą w Poznaniu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@rm-law.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: