Robert Ratajczak

adwokat

Adwokat specjalizujący się w zagadnieniach własności intelektualnej, ze szczególnym uwzględnieniem praw autorskich oraz międzynarodowej ochrony własności intelektualnej.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Nadchodzą zmiany w sposobie dochodzenia odszkodowania za naruszenie praw autorskich

Robert Ratajczak12 stycznia 201710 komentarzy

brexit-1486647_960_720Witam Cię w śnieżnym roku 2017 🙂

Coś dzieje się w ostatnim czasie w dziedzinie prawa autorskich. Ewidentnie. I sprawa dotyczy podstaw na których opiera się obecnie praktyka w tym zakresie.

Jak zapewne pamiętasz, w czerwcu 2015 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności przepisu art. 79 ust. 1 pkt 3 lit b) PrAut mówiącego o tym, że uprawniony może dochodzić 3-krotności stosownego wynagrodzenia w przypadkach gdy to naruszenie było zawinione. Chodziło w dużym skrócie o to, że Trybunał uznał że niedopuszczalne jest by uprawniony miał roszczenie odszkodowawcze które całkowicie oderwane jest od faktu szkody jaką poniósł. Stawka w wysokości 2-krotności stosownego wynagrodzenia się jednak ostała.

Pisałem o tym >tutaj<, odnosząc się po części do zasadności takiego rozstrzygnięcia.

W lipcu 2015 roku SN zwrócił się z pytaniem prejudycjalnym do Trybunału Sprawiedliwości UE co do zasad ustalania odszkodowań na gruncie art. 79 ust. 1 PrAut.

Nie chce Cię zanudzać, więc powiem że w dużym skrócie chodzi o to do czego odnosił się TK ? a więc o zbadanie czy przepisy unijne (dyrektywa 2004/48) należy tak interpretować, że:

  1. jeśli takie roszczenie wybierze twórca to zachowujemy zryczałtowane odszkodowanie, które jest oderwane od wysokości rzeczywiście poniesionej szkody ? a więc tak jak jest obecnie;
  2. czy też nie, i takie sytuacje należy stosować jedynie wyjątkowo, zaś każdorazowo co do zasady dochodzić należy odszkodowania na zasadach ogólnych, a więc m.in. wykazywać wysokość rzeczywiście poniesionej szkody oraz związek między działaniem osób trzecich i powstaniem takiej szkody.

24 listopada 2016 roku rzecznik generalny wydał w tej sprawie opinię, idzie ona w tym kierunku by jednak opowiedzieć się za drugą z ww. opcji. Jeśli TS UE podzieli opinię rzecznika generalnego, to dosłownie wywróci do góry nogami zasady dochodzenia odszkodowań w sprawach naruszenia autorskich praw majątkowych.

Sprawa ta została zarejestrowana pod sygnatura C-367/15 >klik<

Jakie jest moje zdanie?

Szczerze, mimo opinii zewsząd popierających w jakimś stopniu ww. zmianę, to widząc jak na tą chwilę sądy rozstrzygają sprawy z zakresu praw autorskich (choć są tu chlubne wyjątki) ? i mowa tu o dochodzeniu zryczałtowanych odszkodowań, bez konieczności wykazywania wysokości szkody, to nie widzę tej zmiany u nas na wokandach, może się mylę kto wie J.  Pamiętaj, że przepis dający możliwość dochodzenia odszkodowania na zasadach ogólnych w PrAut jest martwy. Skoro jest prawo do dochodzenia krotności stosownego wynagrodzenia to w większości wypadków tak właśnie wyglądają takie procesy.

Biorąc pod uwagę, globalne już zjawisko łamania praw autorskich, w tym w internecie uważam, że jakaś forma zryczałtowanego odszkodowania pozostać powinna. To się po prostu należy twórcom, inaczej będziemy w tym temacie wciąż 10 kroków za galopującą rzeczywistością i pomysłowością naruszających prawa autorskie.

Będę Ciebie informował o rozstrzygnięciu w tej sprawie.

Do napisania.

{ 10 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Monika Styczeń 19, 2017 o 13:31

Zawsze ludzie będą starali się oszukać system, aby jak najwięcej dla siebie wyciągnąć.

Odpowiedz

Robert Ratajczak Styczeń 23, 2017 o 20:07

Tym bardziej należy zachować umiar w projektowaniu zmian roszczeń, które osoby pokrzywdzone mogą formułować w reakcji na takie działania

Odpowiedz

Sandra Marzec 2, 2017 o 09:13

W końcu zachodzą takie zmiany, od lat ten problem traktuje się po macoszemu.

Odpowiedz

Łukasz Marzec 21, 2017 o 21:09

Przydałby się jakiś porządek w prawie autorski bo jak na razie jest ono łamane nagminnie.

Odpowiedz

Adwokat Wągrowiec Marzec 31, 2017 o 09:04

„[…]inaczej będziemy w tym temacie wciąż 10 kroków za galopującą rzeczywistością i pomysłowością naruszających prawa autorskie.”
Niestety, ale prawo w takiej formie jak jest teraz, nie nadąży za szybko rozwijającym się internetem.

Odpowiedz

Jacek Maj 16, 2017 o 07:55

Dobrze że nadchodzą takie zmiany. Daje to nadzieję na większe poprawy w takich sytuacjach. Jak dla mnie całość bardzo na plus.

Odpowiedz

Bartosz Maj 19, 2017 o 11:39

No i czas najwyższy na zmianę przepisów. Mam nadzieję, że konkretnie je zaostrzą, bo to co się ostatnio dzieje przynajmniej w moim otoczeniu w temacie naruszania praw autorskich to zaczyna być przesada.

Odpowiedz

Forum Prawne Wrzesień 22, 2017 o 09:36

Jak najbardziej zgadzam się z powyższym opisem.

Odpowiedz

Zawadzki Grudzień 7, 2017 o 14:25

Świetny wpis, czekam na kolejne. 🙂

Odpowiedz

Tomek Styczeń 5, 2018 o 15:02

Witam.
Bardzo przydatny wpis, który przeczytałem z wielkim zaciekawieniem.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Ratajczak Mańkowski Adwokaci Radcowie Prawni Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Ratajczak Mańkowski Adwokaci Radcowie Prawni z siedzibą w Poznaniu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@rm-law.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: